Orissa News
 
 
SET OUR LINK
ON YOUR
BLOG OR SITE

Shri Biju Patnaik, M.L.A., the Leader of the Janata Dal Legislature Party was declared as the Leader of Opposition on 23rd March, 1995 and ceased to continue as such with effect from the 20th May, 1996 on being elected to Lok Sabha. Shri Ashok Kumar Das, M.L.A. the Leader of the Janata Dal Legislature Party was declared as the Leader of Opposition on the 22nd May, 1996 and continued till the 18th December, 1997.

Following the demise of Biju pattnaik, there was a split in the Janta Dal and a new legislature party names “Biju Janta Dal” was formed consisting 28 members. Hon’ble Speaker recognised the Party on the 18th December, 1997. The Leader of the Biju Janata Dal, Shri Ramakrushna Patnaik was declared as the Leader of Opposition on 22nd February, 1998 and continued up to 16th November, 1998. Shri Prafulla Samal, M.L.A. was declared as Leader of the Biju Janata Dal Legislature Party and the Hon’ble Speaker recognised him as Leader of Opposition with effect from 16th November, 1998. He continued as such up to 1st December, 1998. On the 11th December, 1998, Shri Satchidananda Dalal, M.L.A. and the Leader of Biju Janata Dal was declared as Leader of Opposition in the House.

2000 – Twelfth Assembly of Orissa Legislative Council

The General Election to the Twelfth Orissa Legislative Assembly was held on the 17th February, 2000 for 70 constituencies and on the 22nd February, 2000 for 77 constituencies. As per the result of the elections the party position in the Assembly was as follows :


Biju Janata Dal 68
B.J.P 38
Indian National Congress 26
JMM 3
Janata Dal (S) 1
CPI(M) 1
CPI 1
All India Trinamool Congress(T.M.C) 1
        Independents 8
Total 147

The Twelfth Orissa Legislative Assembly was constituted on the 29th February, 2000.

Shri Habibulla Khan, M.L.A. was appointed as Protem Speaker on the 6th March, 2000 to perform the duties of the office of Speaker until a Speaker is elected. He administered Oath to the elected Members of the Twelfth Orissa Legislative Assembly on the 7th and 8th March, 2000.Shri Sarat Kumar Kar and Shri Rama Chandra Panda was unanimously elected as the Speaker and Deputy Speaker of the Orissa .Legislative Assembly on the 10 th March, 2000 and 27th March, 2000 respectively.

Shri Naveen Patnaik, the Leader of the Biju Janata Dal Legislature Party was sworn in as Chief Minister alongwith 14 Cabinet Ministers, 6 Ministers of States (Independent) and 4 Minister of State on the 5th March, 2000. On the 9th July 2001 Dr. (Mrs) Kamala Das and Shri Nalini Kanta Mohanty (both Cabinet Ministers) and Shri Prasanta Nanda, Minister of State (Independent) ceased to be member of the Council of Minister. On the 6th August, 2002 Shri Adwait Prasad Singh (Cabinet Minister), Shri Duryodhan Majhi, Minister of State (Independent) and Shri Debi Prasad Minishra and Shri Amar Prasad Satpathy, Minister of State resigned from the Council of Ministers. On the same day four Cabinet Ministers, two Ministers of State (Independent Charge) and two Ministers of State were included in the Council of Ministers. On the 7th August, 2002 Shri Ramakrushna Patnaik, Minister resigned from the Council of Ministers.

Shri Ramakanta Mishra, M.L.A., the leader of the Indian National Congress Legislature Party was recognized as the Leader of Opposition with effect from the 21st March, 2000.

2004 – Thirteenth Assembly of Orissa Legislative Council

The General Election to the Thirteenth Orissa Legislative Assembly was held on the 20th April, 2004 for 77 Constituencies and on the 26th April, 2004 for 70 Candidates. As per the result of the elections the Party position in the Assembly was as follows: