Orissa News
 
 
SET OUR LINK
ON YOUR
BLOG OR SITE

Shri Biswa Bhusan Harichandan, elected Member from Chilka constituency and Shri Jagannath Mallick, elected Member from Jajpur (S.C.) Constituency resigned their seats and their resignations were accepted by the Speaker, w.e.f., the 6th November, 1994 and the 16th November, 1994, respectively.Consequent upon the expulsion from the primary membership of Janata Dal, the Speaker treated Shri Sarat Chandra Paikray, elected Member from Jatni Constituency, Shri Chandra Madhab Mishra, elected Member from Satyabadi Constituency and Shri Uma Ballav Rath, elected Member from Puri Constituency as Independent members of the House, w.e.f., the 25th January, 1995.The Assembly had all total 17 sessions with 239 sitting days and was dissolved on the 15th March, 1995.

1995 - Eleventh Assembly of Orissa Legislative Council

The General Election to the Eleventh Orissa Legislative Assembly was held on the 7th March, 1995 for 71 Constituencies and on the 9th March, 1995 for 76 Constituencies. As per the result of the elections the party position in the Assembly was as follows:


        Indian National Congress 80
        Janata Dal 46
        Bharatiya Janata Party 9
        Jharakhand Mukti Morcha 4
        Jharakhand Peoples’ Party 1
        Communist Party of India 1
Total 147

Shri Ghasiram Majhi, M.L.A. was appointed as Protem Speaker on the 19th March, 1995 to perform the duties of the Office of the Speaker until a Speaker is elected. He administered oath to the newly elected Members of the Eleventh Orissa Legislative Assembly on the 20th, 21st and 22nd March, 1995.

Shri Kishore Chandra Patel was unanimously elected as the Speaker of the Orissa Legislative Assembly on the 22nd March, 1995 and Shri Chintamani Dyan Samantra was unanimously elected as the Deputy Speaker of the Orissa Legislative Assembly on the 28th March, 1995.Shri Janaki Ballav Patnaik, Leader of the Indian National Congress Party was sworn in as the Chief Minister on the 15th March, 1995. At that time he was not the Member of the House. On the same day, Shri Basanta Kumar Biswal, M.L.A. and Shri Hemananda Biswal, M.L.A. were sworn in as Deputy Chief Minister alongwith two Cabinet Ministers. On the 20th March, 1995, 8 Cabinet Ministers and 9 Ministers of State were included in the Council of Ministers. There was an extension of the council of ministers on 14 th January 1996 that inducted 2 cabinet Ministers and 5 Ministers of State. Included in the new cabinet was the speaker of assembly Mr. Kishore Chandra Patel. Shri Kishore Chandra Patel, thus resigned from his office with effect from the14th January, 1996 and joined the Council of Ministers.

Shri Chintamani Dyan Samantra, Deputy Speaker, Orissa Legislative Assembly assumed duties of the Speaker on the same day and resigned from the Office of Deputy Speaker with effect from the 12th February, 1996 in order to contest the Office of Speaker. Since both the posts of Speaker and Deputy Speaker were vacant, the Governor of Orissa appointed Shri Ghasiram Majhi, M.L.A. to conduct the election of the Speaker. The election was held on the 16th February, 1996 and Shri Chintamani Dyan Samantra was elected as the Speaker of the Orissa Legislative Assembly by defeating Smt. V. Sugnana Kumari Deo, M.L.A. The Office of the Deputy Speaker was lying vacant with effect from the 12th February, 1996 after resignation of Shri Chintamani Dyan Samantra. In a meeting of the Orissa Legislative Assembly held on the 15th March, 1996, Shri Bibhuti Bhusan Singh Mardaraj was unanimously elected as the Deputy Speaker of the Orissa Legislative Assembly.

On the 9th May, 1998 Shri Hemananda Biswal, Deputy Chief Minister resigned from the Council of Ministers.On the 12th February, 1999 Shri J.B. Patnaik, Chief Minister resigned but continued till the 17th February, 1999 till alternative arrangement was made. Dr. Giridhar Gamang took charge as Chief Minister, Orissa on the 17th February, 1999.On the 22nd February, 1999, 12 Cabinet Ministers, 5 Ministers of State (Independent Charge) and 7 Ministers of State sworn in as Council of Ministers and on the 24th February, 1999 another 2 Ministers of States were included in the Council of Ministers.

On the 6th December, 1999 Dr. Giridhar Gamang, Chief Minister resigned and Shri Hemananda Biswal became the Chief Minister. Shri Basanta Kumar Biswal and Shri Jagannath Patnaik were sworn in as Cabinet Minister on the same day. On the 9th December, 1999, 11 Cabinet Ministers, 8 Ministers of State (Independent Charge) and 8 Ministers of State were sworn in as Council of Ministers and again on the 11th December, 1999, Dr. Debendra Nath Mansingh, M.L.A. was included in the Council.

On the 7th February, 2000 Shri Raghunath Patnaik, Minister resigned from Council of Minister.On the 26th February, 2000 Shri Hemananda Biswal, Chief Minister resigned, but continued till the 5th March, 2000.