Orissa News
 
 
SET OUR LINK
ON YOUR
BLOG OR SITE

Due to difference between the parties the Coalition Government collapsed on 9th January, 1971. An anomalous situation of constitutional interest arose with the resignation of the Chief Minister. The Governor accepted the resignation of the Chief Minister with effect from 8-30 p.m. on 9th January, 1971. But the President’s Rule was imposed on 11th January, 1971. For a little more than one day the State was under the direct rule of the Governor, which caused a lot of controversy in those days. The Assembly was kept under suspended animation till dissolution on 23rd January, 1971. The Fourth Assembly had all total 10 sessions with 197 sitting days and it was dissolved on the 23rd January, 1971. Shri Nanda Kishore Mishra and Shri Harihara Bahinipati were the Speaker and Deputy Speaker respectively. In 1969 there was split in the Congress Party into Congress (R) and Congress (O). A new regional party called "Utkal Congress" under the leadership of Shri Biju Patnaik was formed towards the end of this period.

1971 - Fifth Assembly of Orissa Legislative Council

The mid-term election was held on the 5th March, 1971. The Party position in the Orissa Assembly as per the election result was as follows:


Indian National Congress 51
Swatantra Party 36
Utkal Congress 33
Praja Socialist Party 4
C.P.I 4
C.P.I.(M) 2
Indian National Congress(O) 1
Jana Congress 1
Jharkhand 4
Independents 4
Total 140

The elected members took oath on the 9th and 10th April 1971.The first session of the Fifth Assembly was summoned to meet on the 3rd May, 1971. Swatantra Party along with the new regional Party Utkal Congress formed the Coalition Ministry with Shri Biswanath Das as the Chief Minister. Shri Das was appointed Chief Minister on the 3rd April, 1971. As at the time of appointment Shri Das was not the member of the Assembly, he was elected subsequently from Rourkela Constituency in the bye-election as Independent candidate. Due to defection of large number of members from the ruling party the Government fell and Shri Biswanath Das resigned on the 14th June, 1972. Smt. Nandini Satpathy, the Leader of the Congress Party, formed the Government on the 14th June, 1972 and continued till 3rd March, 1973. At the time of her assumption of Office, Smt. Satpathy was not the member of the House. Subsequently she was elected from Cuttack City Constituency in a bye-election. From the 4th May, 1971 to the 14th June, 1972 Shri Binayak Acharya then the Leader of Congress (R) Party was the Leader of Opposition. Shri R. N. Singh Deo (Swatantra) became the Leader of Opposition on the 14th June, 1972 and continued till the 9th February, 1973. Again a new party named Pragati Legislature Party was formed with the Utkal Congress, Swatantra Party and others as its constituents and Shri Biju Patnaik, Leader of the Pragati Legislature Party became the Leader of the Opposition on the 9th February, 1973 and continued till the 3rd March, 1973. Defection from the Congress (R) Party led to fall of the Government leading to imposition of President’s Rule on the 3rd March, 1973.

The party position fluctuates with merger and counter merger, defection and counter defection during this period. Only five sessions with 97 sitting days were convened during the span of the Fifth Assembly and it was dissolved on the 3rd March, 1973. Shri Nanda Kishore Mishra and Shri Narayan Birabar Samanta were the Speaker and the Deputy Speaker respectively of the Fifth Assembly.

1974 - Sixth Assembly of Orissa Legislative Council

The strength of the Sixth Assembly was increased from 140 to 147 after delimitation of constituencies. Election to the Sixth Assembly was held on the 24th February, 1974 and the Members of the Sixth Assembly took oath on the 11th March, 1974.Party position in the Sixth Assembly as per the election result was as follows :